Articole
Sondaj
Licitatii / Vanzari
Intrebari
Concursuri / Clasamente
Uniuni / Cluburi
Galerie Foto/Video
Sfatul Medicului
Opinia Specialistului
Pagina principala Materiale Video Crescatorii Diverse English Section Chinese Section FRSC Expozitii For Fun Porumbei de top Comentariile etapei Pagina incepatorului Porumbei pierduti Romania In Direct Contact



Newsletter

Introduceti adresa de email pentru a primi ultimile noutati de la Romanian Racing Pigeons.
Cum ati incheiat sezonul de zboruri cu maturii in 2019?
Foarte bine
Bine
Satisfacator
Prost

Rezultate sondaj

ACKA - porumbei de agrement si ornament
UNIUNEA COLUMBOFILILOR PROFESIONISTI DIN ROMANIA
Brieftaubenmarkt - Germany
Cupe-medalii-For-Champions
Freialdenhofen & Sohnen - Germania
Produse columbofile Corabia
Site columbofil www.chinaxinge.com
FarmaVet - produse de uz zooveterinar si ptr porumbei
Firma YU YING IMPEX SRL - Accesorii columbofile
Crescatoria MUNTEAN VASILE - Sibiu
Campionul national domnul Bogdan Ciobanu, Suceava
Crescatoria TITA - ANDU
Columbodromul international TRANSILVANIA
Columbofil Banc Marius Dej
Columbodromul GOLDEN RACE, Urlati, Prahova
Produse Porumbei CORABIA
Columbodromul SUPREM
Columbodromul international BRASOV
Dr Adrian Colniceanu produse columbofile

Balkanic Fair Play - editia a X-a - partea 1


10:01, Luni, 10.08.2009



 

BALKANIC FAIR PLAY – Editia a X –a, 8 august 2009

 

 

Sambata, 8 august 2009, in localitatea Priseaca din judetul Dambovita a avut loc etapa finala a celei de a X-a editii a columbodromului international Balkanic Fair Play. Organizatorii columbodromului sunt domnii Liviu & Bibi Stefanescu, iar porumbeii au fost lansati din Grecia, de la o distanta de 430 km.

La cursa finala a actualei editii a columbodromului au luat startul un numar de 293 de porumbei provenind de la 93 de crescatori si tandemuri columbofile din Romania si strainatate.

Printre cei mai cunoscuti crescatori straini care au participat cu porumbei la actuala editie s-au aflat: Belgica De Weerd, Toni Deigner, Deno–Herbots, Eijerkamp Hans & Fiii, Italian Champion`s Group, Nikos Konstantzikis, Marcel Michels, Rasim Ramirov, Team Germany, Techavichian Bros., Hary van Boxmer, Peter van de Merwe, Jan & Kees Wanrooij, Peter Olesen, Pierre Bergmans etc.

Printre crescatorii romani prezenti la startul cursei finale cu porumbei s-au numarat: Branescu Geronimo, Fratii Georgescu, Mihai Radulescu, Cornel Chirica, Nedelea Virgil + Florin, Tanase Pelteacu, Roman Claudiu, Silviu Spiridon, Stanescu + Dobre, Stoicescu + Daniela, Toncu Stefan etc.

Porumbeii au fost lansati la ora 6.40, iar prima sosire a fost la ora 14.44, un porumbel apartinand tandemului Stoicescu + Daniela din localitatea Azuga, judetul Prahova.

Pe locurile urmatoare s-au clasat porumbeii domnilor: Silviu Spiridon, Team Germany (Toni Deigner), Mihai Radulescu, Fratii Georgescu etc.

Premiile totale oferite de catre organizatori castigatorilor au fost generoase, ca de fiecare data, adica de 35.000 Euro, in total.

Locul 1 este rasplatit cu 10.000 Euro, locul 2 cu 4000 Euro, locul 3 cu 3000 Euro, locul 4 cu 2000 Euro, locul 5 cu 1000 Euro, locurile 6-10 cu cate 400 Euro fiecare,  locurile 11-15 cu 300 Euro fiecare, locurile 16-20 cu cate 200 Euro fiecare, locurile 21-30 cu cate 100 Euro fiecare, locurile 31-40 cu cate 75 Euro, locurile 41-60 cu cate 50 Euro fiecare, iar locurile 61-100 cu cate 25 Euro fiecare.

Desi la locul de desfasurare a columbodromului vremea a fost buna, se pare ca pe traseu porumbeii au intampinat dificultati majore din cauza conditiilor climaterice pentru ca sosirile au fost rare.

 

Clasamentul sosirilor va este prezentat in continuare:

 



08.08.09 – Cursa finala - 430 km                                                                    

Eliberarea porumbeilor: ora 06.40 - 239 porumbei         

                                               

 Nume crescator                   Serie porumbel                  Ora sosire               Viteza                         

1.Stoicescu & Daniela a1        RO  181106/09                   14:44:21:04                888 m/min.

2. Spiridon Silviu b2               RO  471105/09                   14:46:43:68                883 m/min.

3. Team Germany n2              DV05950 09   31                14:49:39:07                878 m/min.

4. RM & Tibichi a1                RO  713115/09                   14:50:16:43                877 m/min.

5. Fratii Georgescu a2            RO  711030/09                   14:55:51:42                867 m/min.

6. Kreutzfeldt U & I a3           DV05950 09   82                15:18:12:67                830 m/min.

7. Van Boxmeer Harry a2       NL   09 1423799                 15:18:13:85                830 m/min.

8. Arghir Elvis b1                    RO  920220/09                   15:18:14:34                830 m/min.

9. Tibi & Colombo a1            RO  908012/09                   15:18:15:40                830 m/min.

10. Olesen Peter a3                DK 237 09   345                 15:18:37:59                829 m/min.

11. Chirica Cornel d3             RO    6836/09                     15:18:44:93                829 m/min.

12. RM & TT a3                    RO  713110/09                   15:26:35:34                817 m/min.

13. Nicolae E &Caprita Aa1  RO  998471/09                   15:28:08:04                814 m/min.

14. Team Germany g3            DV05950 09   58                15:28:15:04                814 m/min.

15. Grootjans R & E a1          BELG 09 6154450              15:54:13:35                776 m/min.

16. RM & TT a2                    RO  713102/09                   15:54:17:42                776 m/min.

17.Waldow W&Thiel S b3     DV04858 09 1024              15:54:19:31                776 m/min.

18. Branescu Geronimo a3     RO    6002/09                     15:54:29:53                775 m/min.

19. Lang Karl-Heinz a3          DV08596 09 1246              16:30:14:50                729 m/min.

20. www.pigeon-bg.com a2   NL   09 1230156                 16:45:36:04                710 m/min.

21. Anuta Lorena a3               RO  425024/09                   17:01:43:87                692 m/min.

22.Eijerkamp Hans a1            NL   09 1833911                 17:02:48:73                690 m/min.

23. Grigorescu Elena a2          RO  798108/09                   17:16:07:42                676 m/min.

24. Nicolae E &Caprita Aa2  RO  998492/09                   17:42:34:46                649 m/min.

25. Pierre Roger a2                BELG 09 1507681              17:50:33:18                641 m/min.

26. Lambrigger J&Hofer a2    CH   09   11103                  18:11:11:34                622 m/min.

27. Team Sylt 2000 a3           DV06959 09 0057              18:17:46:32                616 m/min.

28. Team Germany p2            DV00204 09   36                18:44:17:60                594 m/min.

29. Cartoaje & Neagoe a1     RO  930302/09                   19:10:43:76                573 m/min.

30. Marin Nicolae c2              RO  992814/09                   19:20:16:00                566 m/min.

31. Team Bremen a3              DV02585 09  432               19:34:18:26                555 m/min.

32. Daum T & Finn Leo a2     DV04939 09 0035              20:22:43:31                523 m/min.

33. Stoll Wilhelm b1               DV00204 09 0034              06:40:22:84                299 m/min.

34. Bagiu Iulian b2                  RO  922363/09                   07:35:59:56                287 m/min.

35. Burdusel Vali b2               RO  738252/09                   07:38:25:00                287 m/min.

36. Kumpmeyer TauRIS c1    DV08609 09  602               07:42:14:98                286 m/min.

37. Penkov Svilen a3              BG   09   29252                   07:49:35:96                285 m/min.

38. Mihai Dan b3                   RO  988718/09                   07:51:39:21                284 m/min.

39. Promoloft a1                    F    09  101233                    07:58:00:65                283 m/min.

40. Bagiu Iulian b1                  RO  922361/09                   08:50:45:96                274 m/min.

41. Chirica Cornel a1             RO    6740/09                     08:51:17:89                274 m/min.

42. Team Germany b1            DV08510 09 1101              08:58:52:95                272 m/min.

43. RM & TT a1                    RO  713114/09                   09:30:07:37                267 m/min.

44. Waldow W &Thiel Sa1    DV04858 09 1005              09:30:51:59                267 m/min.

45. Megelea Razvan d2          RO  178154/09                   09:33:27:01                267 m/min.

46. Bucaciuc Daniel a2           BELG 09 2115072              09:43:27:82                265 m/min.

47. Vasile Ion a3                    RO  425013/09                   10:00:47:90                262 m/min.

48. Aldea Iosif a1                   RO  606039/09                   10:05:05:28                261 m/min.

49. Italian Champ`s Gc1       I    09   67175                       10:07:21:65                261 m/min.

50. Bergmans Pierre c2          NL   09 1403516                 10:13:33:54                260 m/min.

51. Chirica Cornel d2             RO    6828/09                     10:15:30:10                260 m/min.

52. Megelea Razvan b1          RO  178009/09                   10:15:51:93                260 m/min.

53. Team Germany m1           DV05950 09   93                10:25:13:70                258 m/min.

54. Vd Merwe Piet a3            NL   09 1196367                 10:36:15:31                257 m/min.

55. Eijerkamp Hans b1           NL   09 1833824                 10:49:26:07                255 m/min.

56. Sieckmann Heiko a2         DV06332 09 1001              10:58:13:31                253 m/min.

57. De Winter Nic a2             BELG 09 6160732              10:58:51:53                253 m/min.

58. Italian Champ`s Gc1 a3  I 09   76017                           11:04:48:21                252 m/min.

59. Techavichian Bros b3       T    09   78753                     11:05:10:59                252 m/min.

60. Premier Stud a2                GB 09 09  59885                 11:06:46:89                252 m/min.

61. Fratii Georgescu a3          RO  711022/09                   11:10:36:79                251 m/min.

62. Stoll Wilhelm c1               DV00204 09 0040              11:24:40:01                249 m/min.

63. Red Kire a2                     T    09   65905                     11:26:20:85                249 m/min.

64. Wienekamp Hermann a2  BELG 09 6055560              11:34:56:92                248 m/min.

65. Bagiu Ioana a2                 RO  922205/09                   11:38:28:84                247 m/min.

66. Dobrovolschi Valeriu a1   ML 00 09  4601                  11:39:49:67                247 m/min.

67. Stoll Wilhelm c3               DV00204 09 0042              11:39:58:48                247 m/min.

68. Reijnen Loft b2                 NL   09 1284426                 11:47:08:31                246 m/min.

69. Corlan Jon a2                   RO  380380/09                   11:56:16:42                245 m/min.

70. Stoll Wilhelm b3               DV00204 09 0039              11:56:18:17                245 m/min.

71. Megelea Razvan b3          RO  197711/09                   12:00:20:60                244 m/min.

72. Marin Nicolae c1              RO  992813/09                   12:06:24:84                243 m/min.

73. Michiels Marcel b3           BELG 09 1010064              12:07:37:62                243 m/min.

74. Italian Team c1                 I    09   44019                      12:08:40:12                243 m/min.

75. Oprea Gabi a2                 RO  100730/09                   12:08:51:39                243 m/min.

 

 

Nu putem incheia acest scurt comentariu inainte de a-i felicita pe organizatori – domnii Liviu & Bibi Stefanescu – pentru conditiile deosebite oferite porumbeilor si tuturor participantilor, precum si pentru toate eforturile fizice si materiale pe care le-au facut pentru buna desfasurare a actualei editii a columbodromului si promovoarea cu succes a sportului columbofil romanesc !

Sambata, la etapa finala au fost prezenti, in calitate de observatori, reprezentantul PIPA Belgia – domnul Nikolaas Gyselbrecht, si reprezentantul PIPA Romania, dl. Mihai Dinu.

Evenimentul columbofil a fost urmarit si de catre reprezentantul TVR Targoviste.

 

 

In continuare va prezentam imagini luate din timpul desfasurarii cursei finale:

 

 

 

Cupele isi asteapta premiantii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Balkanic Fair Play - editia X-a, partea a 6-aColumbodromul Race Pigeons Piatra Neamt, editia 2012Columbodromul SUPER STAR, Rm. Valcea - etapa finala - editia 2013 - partea a 3-aUCPR - imbarcare maraton Donetsk - 9 iulie 2014 - foto centrul Targoviste - partea 2Columbodromul Balkanic Fair Play - Romania - 14 august 2010 - partea 1


Comentarii

postat la 23:35, Luni, 10.08.2009 de vali

eu sint la inceput cu porumbei sint din Ploiesti si simbata am fost cu niste prieteni la colmbodrom . mi -a placut ce am vazut acolo. e exact ca pe internet la belgieni
Nume
Email
Comentariu
Cod securitate
Cod securitate

Contact - Regulament
Copyright © 2008 - 2019 RRP. Toate drepturile rezervate.